Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Schlage Special Features:
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
These levers are field reversible allowing this leverset to be used for both right and left handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time).
Additional Features:
Adheres to ANSI/BHMA A156.2 Grade 2 security standards
Constructed from metal for lasting durability
Includes all mounting hardware for easy installation in prepared doors
Includes round, square and drive-in latch plates for maximum versatility
Schlage offers a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Drive-In or Round Corner
Trim Height: 4-3/4″
Product Weight: 1.55 lbs.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Custom Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Rosette Shape | Arch |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | No |
| Keyway | C |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Lever Shape | Scroll, Designer |
| Handle Design | Whitney |
| Trim Design | Camelot |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Number of Keys | 2 |
| Collection | Camelot, Whitney |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | No |
| Country Of Origin | Mexico |
| Certifications | ANSI, UL |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Fire Rated | No |
| Series | Custom, F-Series |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Product Weight | 1.55 lbs. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Projection | 2.72 in. |
| Trim Height | 4.72 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Black Stainless, Satin Brass, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Stainless Steel |





Reviews
There are no reviews yet.