Single Cylinder Keyed Entry (Interior Only):Single cylinder interior packs complete the interior mounting of a working mechanical lock set, and require an associated exterior single cylinder trim for installation. Includes a thumbturn for the interior side of the deadbolt and a knob or lever for the inside of the door.
Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Schlage’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″ to 1-7/8″
Handing: Right
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Handle Projection: 1-11/16″
Trim Height: 2-3/4″
Trim Width: 2-3/4″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Delfayo Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Handle Style | Lever |
| Thermostat | Contemporary |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handshower | Right |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handle Design | Delfayo |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Trim Design | Plymouth |
| Rosette Shape | Round |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Delfayo |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Certifications | ANSI, BHMA |
| Country Of Origin | Mexico |
| ANSI Certification | A156.36, A156.40 |
| Series | F-Series |
| Product Weight | 1.52 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 1.67 in. |
| Trim Height | 2.75 in. |
| Trim Width | 2.75 in. |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Satin Brass, Satin Nickel |







Reviews
There are no reviews yet.