Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time).
Interior Pack (Single Cylinder) Function: Single cylinder interior packs complete the interior mounting of a working mechanical lock set, and require an associated exterior single cylinder trim for installation. Includes a thumbturn for the interior side of the deadbolt and a knob or lever for the inside of the door.
Features:
Certified to ANSI 156.2 standards
Certified BHMA Grade 2, the highest performance rating awarded to residential knob sets
Constructed from high quality materials with both security and durability in mind
This knobset can be used for left or right handed applications
Simple installation is guaranteed to fit on standard pre-drilled doors
Comes with latch faceplates for drive-in, round corner, and square corner installations
Limited lifetime finish and mechanical warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-5/8″
Handing: Left, Right, Reversible
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive-In
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Greenwich Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Steel |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Trim Design | Greenwich |
| Handle Design | Plymouth |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Greenwich |
| Series | F-Series |
| Certifications | ANSI |
| ADA | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.