Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: This single cylinder handleset is keyed on the exterior with an associated locking mechanism on the inside that can quickly and easily lock or unlock the deadbolt latch. The exterior handle has a thumb plate that depresses to disengage the door latch and the interior handle features a lever or knob. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 1 certification
Durable construction ensuring lasting use
Installs on standard door preparations
Schlage offers a limited lifetime mechanical and finish warranty
Adjustable throughbolt allows the bottom bolt to slide up and down for simple installation
Complies with standards of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″, 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Left
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, and Drive-In
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Material: Zinc
Grip Center to Center: 8-3/8″, 9-7/8″
Overall Height: 17-13/16″
Handle Height: 8-1/2″
Handle Projection: 2-1/4″
Trim Height: 11-7/8″
Trim Width: 2-1/2″
Interior Trim Height: 2-3/4″
Interior Trim Width: 2-3/4″
Interior Handle Length: 4-1/8″
Interior Handle Projection: 2-1/4″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Century Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Accent, Century |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | Yes |
| Series | F-Series |
| Certifications | ANSI, UL |
| ANSI Certification | A156.2, A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 1, Grade 2 |
| Material | Zinc |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Shape | Wave |
| Thermostat | Modern, Traditional |
| Trim Design | Century |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip, Lever |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handle Design | Century |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Panic Proof | No |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Lever |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1", 7/8" |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Product Weight | 4.5 lbs. |
| Trim Height | 11.875 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Interior Handle Projection | 2.25 in. |
| Overflow Height | 17.8125 in. |
| Interior Trim Height | 2.75 in. |
| Interior Trim Width | 2.75 in. |
| Grip Center to Center | 8.375, 9.875 in. |
| Interior Handle Length | 4.125 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Polished Nickel, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.