Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 1 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Schlage’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″ to 1-7/8″
Handing: Right
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin C
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Overall Height: 17-5/8″
Handle Projection: 2-7/8″
Trim Height: 12-1/4″
Trim Width: 3″
Interior Handle Length: 3-7/8″
Interior Handle Projection: 1-11/16″
Interior Trim Height: 2-3/4″
Interior Trim Width: 3″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Greenwich Collection
Specifications
| Product Weight | 4.59 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.875 in. |
| Trim Height | 12.25 in. |
| Trim Width | 3 in. |
| Overflow Height | 17.625 in. |
| Interior Trim Height | 2.75 in. |
| Interior Trim Width | 3 in. |
| Interior Handle Length | 3.86 in. |
| Interior Handle Projection | 1.67 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Handshower | Right |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Mounting | Sectional |
| Lock Style | Single Point |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Lever |
| Trim Design | Plymouth |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Handle Design | Greenwich |
| Collection | Greenwich |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI, BHMA |
| Country Of Origin | Mexico |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ANSI Certification | A156.36, A156.40 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| ADA | No |
| Series | F-Series |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Matte Black |








Reviews
There are no reviews yet.