Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Double Cylinder Function: Schlage double cylinder handlesets require a key to unlock the mechanism on both the interior and exterior sides of the door. Double cylinder locks can pose a safety hazard in times of emergency due to requiring a key to unlock from the inside; please check local codes before installing.
Features:
BHMA Grade 1 certified
Constructed from solid brass for a product that will last for years
For use with only right handed applications
All hardware included for installation
Comes with round corner, square corner and drive-In latch faceplates
Covered under a limited lifetime mechanical and finish warranty
Specifications:
Backset:Â Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness:Â 1-3/4″, 1-5/8″, 1-7/8″, 2″
Handing: Right
Lever Length: 4″
Projection: 3-3/16″
Latch Faceplate:Â Round Corner, Square Corner or Drive-In
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Addison Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Right |
| Shape | Wave |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Style | Contemporary/Modern |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Keyway | C |
| Trim Design | Addison |
| Handle Design | Addison |
| Interior Handle Style | Lever |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| ADA | No |
| Collection | Addison |
| Certifications | ANSI |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | F-Series |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 3.1875 in. |
| Trim Height | 12.4375 in. |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Interior Handle Length | 4 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Distressed Nickel, Lifetime Polished Brass, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.