Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Schlage F62-ADD-FLA-RH Right Handed Double Cylinder Entrance Lock with Interior Flair Lever from the Addison Collection
Addison double cylinder handle set with Flair interior lever, used for Right handed applications.
The deadbolt is thrown or retracted by a key from either side.
Door latch is retracted by a thumb piece from the outside or by the inside lever
Bolt automatically deadlocks when it is fully thrown.
Installation should be in accordance with existing codes only, to ensure life safety emergency egress.
Only for Right handed applications
Solid Brass Exterior Trim
Wrought Brass Interior Trim
Lifetime Limited Mechanical and Finish Warranty
Exterior Handleset Height: 12-7/16″without the deadbolt
Exterior Handle Projection: 3-3/16″
Interior Lever Length: 4″
Interior Rose Diameter: 2-3/4″
Interior Lever Projection: 2-1/4″
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Addison Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Style | Contemporary/Modern |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Mounting | Sectional |
| Shape | Wave |
| Lock Style | Single Point |
| Keyway | C |
| Handle Design | Addison |
| Trim Design | Addison |
| Interior Handle Style | Lever |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Addison |
| Series | F-Series |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 12.4375 in. |
| Handle Projection | 3.1875 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Lifetime Polished Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |







Reviews
There are no reviews yet.