Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Schlage F62-ADD-MNH-LH Left Handed Double Cylinder Entrance Lock with Interior Manhattan Lever from the Addison Collection
Addison double cylinder handle set with Manhattan interior lever, used for left handed applications.
The deadbolt is thrown or retracted by a key from either side.
Door latch is retracted by a thumb piece from the outside or by the inside lever
Bolt automatically deadlocks when it is fully thrown.
Installation should be in accordance with existing codes only, to ensure life safety emergency egress.
Only for left handed applications
Solid Brass Exterior Trim
Wrought Brass Interior Trim
Lifetime Limited Mechanical and Finish Warranty
Exterior Handleset Height: 12-7/16″without the deadbolt
Exterior Handle Projection: 3-3/16″
Interior Lever Length: 4-9/16″
Interior Rose Diameter: 2-3/4″
Interior Lever Projection: 2-7/16″
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Addison Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Grip |
| Handshower | Left |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Function | Keyed Entry |
| Handle Material | Metal |
| Style | Contemporary/Modern |
| Shape | Flat |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Keyway | C |
| Trim Design | Addison |
| Handle Design | Addison |
| Interior Handle Style | Lever |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| ADA | No |
| Collection | Addison |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI |
| Series | F-Series |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 3.1875 in. |
| Trim Height | 12.4375 in. |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Lifetime Polished Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Nickel Tones |








Reviews
There are no reviews yet.