Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Double Cylinder Function: Schlage double cylinder handlesets require a key to unlock the mechanism on both the interior and exterior sides of the door. Double cylinder locks can pose a safety hazard in times of emergency due to requiring a key to unlock from the inside; please check local codes before installing.
The distinctive design of the Camelot combines architectural inspired arches with graceful curves. The two-piece design offers flexibility for doors with non-standard hole locations while providing a classic appearance for smaller entranceways.
Handleset Features
Replaces virtually any existing lock
Easy installation: One-person project; no extra hands needed
ANSI Grade 1 with maximum security features
Lifetime finish and mechanical guarantee
Designs and finishes to match any home’s architectural style
Deadbolt Features:
Utilizes the new B-Series deadbolt with increased security and easier installation!
1/2″ of bolt left in housing when bolt is thrown for added kick-in resistance.
Integrated anti-pick shield with Snap & Stay™ self adjusting tension provides added security and simplifies installation
1″ Edge bore door preparation required for larger bolt housing
Zinc bolt has hardened steel pin inside that spins in response to sawing attacks which prevents cutting or sawing
Bolt diameter is 10% larger than typical bolts for maximum kick-in resistance
Adjustable backset with the industry’s only helical design that locks into place with no adjusting during installation
Works for both 2-3/8″ and 2-3/4″ backsets.
ADA compliant thumb turn
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Note: New interior packs will not work with old exterior packs. New exterior handlesets will not work with old interior packs.
Model Conversions:
Old F358 – New F58
Old F359 – New F59
Old F362 – New F62
Old F392 – New F92
Old F394 – New F94
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Camelot |
| Series | F-Series |
| ADA | No |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Transitional |
| Handle Style | Grip |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Handshower | Right |
| Handle Material | Metal |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Trim Design | Camelot |
| Handle Design | Camelot |
| Interior Handle Style | Lever |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Edge Bore | 1" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Bright Chrome, Lifetime Polished Brass, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.