Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Camelot Double Cylinder Sectional Handleset with Left Handed Callington Lever Interior Pack
The distinctive design of the Camelot combines architectural inspired arches with graceful curves. The two-piece design offers flexibility for doors with non-standard hole locations while providing a classic appearance for smaller entranceways. A double cylinder handleset means the Interior and Exterior sides will only unlock by using a key. There is not a thumbturn on the interior side to unlock.
Handleset Features
This Handleset Replaces the F362
Replaces virtually any existing lock
Easy installation: One-person project; no extra hands needed
ANSI Grade 1 with maximum security features
Lifetime finish and mechanical guarantee
Designs and finishes to match any home’s architectural style
Deadbolt Features
1/2″ of bolt left in housing when bolt is thrown for added kick-in resistance.
Integrated anti-pick shield with SNAP and STAY self-adjusting tension provides added security and simplifies installation.
1″ door prep required for larger bolt housing.
Zinc bolt has hardened steel pin inside that spins in response to sawing attack and can’t be cut through.
Bolt diameter is 10% larger than typical bolts for maximum kick-in resistance.
Adjustable backset has the industry’s only helical design that locks into place with no adjusting during installation. Fits both 2-3/8″ and 2-3/4″ backsets.
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Camelot |
| Series | F-Series |
| ADA | No |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Thermostat | Traditional |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Function | Keyed Entry |
| Style | Traditional |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Handshower | Left |
| Keyway | C |
| Mounting | Sectional |
| Lock Style | Single Point |
| Interior Handle Style | Lever |
| Trim Design | Camelot |
| Handle Design | Camelot |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |






Reviews
There are no reviews yet.