Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Schlage F62-CAM-ELA Double Cylinder Entrance Handleset with Interior Elan Lever from the Camelot Collection
Camelot double cylinder handle set with Elan Interior Lever
The deadbolt is thrown or retracted by a key from either side.
Door latch is retracted by a thumb piece from the outside or by the inside lever
Bolt automatically deadlocks when it is fully thrown.
Installation should be in accordance with existing codes only, to ensure life safety emergency egress.
For Right or Left handed applications
Solid Brass Exterior Trim
Wrought Brass Interior Trim
Lifetime Limited Mechanical and Finish Warranty
Exterior Handleset Height: 12-7/8″Â without the deadbolt
Exterior Handle Projection: 2-7/8″
Interior Lever Length: 3-7/8″
Interior Rose Diameter: 2-3/4″
Interior Lever Projection: 2-7/16″
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Style | Transitional |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Shape | Straight |
| Trim Design | Camelot |
| Handle Design | Camelot |
| Interior Handle Style | Lever |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Camelot |
| ADA | No |
| Series | F-Series |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.875 in. |
| Trim Height | 12.875 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Interior Included | Yes |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Antique Brass, Lifetime Polished Brass, Polished Brass |
| Color Tone | Brass Tones |








Reviews
There are no reviews yet.