Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Schlage F62-CAM-ORB Double Cylinder Entrance Handleset with Interior Orbit Knob from the Camelot Collection
Camelot double cylinder handle set with Orbit Interior Knob
The deadbolt is thrown or retracted by a key from either side.
Door latch is retracted by a thumb piece from the outside or by the inside lever
Bolt automatically deadlocks when it is fully thrown.
Installation should be in accordance with existing codes only, to ensure life safety emergency egress.
For Right or Left handed applications
Solid Brass Exterior Trim
Wrought Brass Interior Trim
Lifetime Limited Mechanical and Finish Warranty
Exterior Handleset Height: 12-7/8″Â without the deadbolt
Exterior Handle Projection: 2-7/8″
Interior Knob Diameter: 2-1/8″
Interior Rose Diameter: 2-3/4″
Interior Knob Projection: 2-7/8″
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Style | Transitional |
| Handle Style | Grip |
| Shape | Round |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Mounting | Sectional |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Handle Material | Metal |
| Interior Handle Style | Knob |
| Lock Style | Single Point |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Keyway | C |
| Handle Design | Camelot |
| Trim Design | Camelot |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Camelot |
| ADA | No |
| Series | F-Series |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Trim Height | 12.875 in. |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.875 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Interior Included | Yes |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Antique Brass, Antique Pewter, Lifetime Polished Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.