Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Schlage F62-CEN-MNH-RH Right Handed Century Double Cylinder Handleset with Manhattan Interior Lever from the F-Series
Inspired by the clean lines of the modern movement, the Century is an excellent choice for the contemporary home. For Right Handed Applications Only!
Handleset Features
Replaces virtually any existing lock
Easy installation: One-person project; no extra hands needed
ANSI Grade 2 with maximum security features
Lifetime finish and mechanical guarantee
Designs and finishes to match any home’s architectural style
Deadbolt Features:
Utilizes the new B-Series deadbolt with increased security and easier installation!
1/2″ of bolt left in housing when bolt is thrown for added kick-in resistance.
Integrated anti-pick shield with Snap & Stay(tm) self adjusting tension provides added security and simplifies installation
1″ Edge bore door preparation required for larger bolt housing
Zinc bolt has hardened steel pin inside that spins in response to sawing attacks which prevents cutting or sawing
Bolt diameter is 10% larger than typical bolts for maximum kick-in resistance
Adjustable backset with the industry’s only helical design that locks into place with no adjusting during installation
Works for both 2-3/8″ and 2-3/4″ backsets.
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Note: New interior packs will not work with old exterior packs. New exterior handlesets will not work with old interior packs.
Model Conversions:
Old F358 – New F58
Old F359 – New F59
Old F362 – New F62
Old F392 – New F92
Old F394 – New F94
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Century Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Style | Contemporary / Modern |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Keyway | C |
| Shape | Flat |
| Handle Design | Century |
| Interior Handle Style | Lever |
| Trim Design | Century |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Edge Bore | 1" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Handle Projection | 2.4375 in. |
| Trim Height | 12.125 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Century |
| ADA | No |
| Series | F-Series |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze x Polished Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.