Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Plymouth Double Cylinder Sectional Handleset with Left Handed Accent Lever
The timeless design of the Plymouth works with any style in any room of your home.
Handleset Features
This Handleset Replaces the F362
Replaces virtually any existing lock
Easy installation: One-person project; no extra hands needed
ANSI Grade 2 with maximum security features
Lifetime finish and mechanical guarantee
Designs and finishes to match any home’s architectural style
For Left Handed Doors
Deadbolt Features:
1/2″ of bolt left in housing when bolt is thrown for added kick-in resistance.
Integrated anti-pick shield with SNAP & STAY(tm) self-adjusting tension provides added security and simplifies installation.
1″ door prep required for larger bolt housing.
Zinc bolt has hardened steel pin inside that spins in response to sawing attack and can’t be cut through.
Bolt diameter is 10% larger than typical bolts for maximum kick-in resistance.
Adjustable backset has the industry’s only helical design that locks into place with no adjusting during installation. Fits both 2-3/8″ and 2-3/4″ backsets.
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Plymouth Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handshower | Left |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Style | Transitional |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Mounting | Sectional |
| Interior Handle Style | Lever |
| Lock Style | Single Point |
| Keyway | C |
| Trim Design | Plymouth |
| Handle Design | Plymouth |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Plymouth |
| Series | F-Series |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | 2-3/8", 2-3/4", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Nickel, Lifetime Polished Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.