With a Schlage complete household door hardware pack, you not only get a large selection of the best door hardware on the market today, but also a way to upgrade the look and feel of your entire home with one simple purchase. We do the shopping for you, including all the levers, deadbolts, and the matching handleset required for that perfect, unified look on every door in your home. Each piece is easy to install, with minimal tools required, and further, all cylinders come keyed alike, allowing for the same key to be used on all of your secured doors. You’ll not only save money purchasing this pack when compared to buying each individual piece separately, but you’ll save time from having to sort through and pick out the different functions you need to provide the access and security you deserve. Quality door hardware without the hassle, Schlage understands.
Package Includes:
One (1) Keyless Single Cylinder Deadbolt (BE365-CAM): Ideal for Securing the Front Door Entrance to Your Home
One (1) Lower Handleset with Left Handed Interior Lever (FE285-CAM-ACC-LH): Use in Conjunction with an Electronic Deadbolt to Complete your Handleset
Two (2) Single Cylinder Deadbolts (B60N-CAM): Use to Secure Additional Exterior Doors in the Home, Such as a Back or Side Door
Two (2) Keyed Entry Levers (F51-ACC-CAM): Use to Secure Any Doors where Keyed Entry is Desirable, Such as an Office or Back Door
Four (4) Privacy Levers (F40-ACC-CAM): Privacy Levers Secure with an Interior Push Button and are Perfect for Bedroom or Bathroom Doors
Four (4) Passage Levers (F10-ACC-CAM): Passage Levers have No Locking Mechanism and are Perfect for Hall or Closet Doors
Keyless Lock & Interior Pack Features:
BHMA Grade 1 with Maximum Security Features
Lifetime Finish and Mechanical Guarantee
Designs and Finishes to Match any Home’s Architectural Style
Replaces Virtually any Existing Lock
Easy Installation: One-Person Project; No Extra Hands Needed
No Programming Required; Includes Personalized User Code to Make it Functional Right out of the Box
Assign up to 19 personalized codes
Does not Automatically Lock when you Leave, Simply Press the Schlage Button and Manually Throw the Bolt.
Convenience of Keyless Access and Compatible with the Nexia System
Buttons Illuminate When you Press any Button from the Exterior.
Deadbolt Features:
Three-Piece Design is Ready for Installation Right Out of the Box
Low Profile Deadbolt Face is Nearly Impossible to Grip with a Wrench and Cannot be Unscrewed
Bolt Diameter is 10% Larger than Standard Bolts with 1/2″ Left in Housing at Full Throw, Providing Maximum Resistance to Forced Entry
Solid Zinc Bolt with Hardened Steel Interior Pin Spins in Response to Sawing Attack, Preventing a Through Cut
Improved Security Measures Including Integrated Anti-Pick Shield and Snap & Stay™ Self-Adjusting Installation
Includes Round Corner, Square Corner and Drive-In Latch Plates for Maximum Versatility
Rounded Radius Strike Plate Features Thick Metal Reinforcer with 3″ Screws for Improved Strength Within the Jamb
Large, Easy to Grip ADA Compliant Thumb Turn
BHMA Grade 1 Residential Certified
Lever Features:
All Levers and Deadbolts are Keyed Alike, Meaning One Key Will Lock and Unlock All Keyed Items included in this Pack
Keyed and Privacy Door Levers are Panic Proof, Opening Through Use of the Interior Lever without Having To Manually Unlock
Includes Round Corner, Square Corner and Drive-In Latch Plates for Maximum Versatility
Strike Plates are Supplied with Square Corner, Round Corner, and Full Lip Options
Interior Screws are Exposed
Product Specifications:
ANSI Certification: A156.5
BHMA Certification: Grade 2
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Edge Bore: 1″
Cross Bore: 2-1/8″
Cylinder: 5 Pin C
Center to Center: 5.5
Material: Brass
Handleset Collection: Camelot
Handleset Mount: Sectional
Lever Style: Accent
Auto-Lock Capable: No
Input Type: Keypad
Lit Keypad: Yes
Number of Codes: 19
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Accent, B Series, BE/FE Series, Camelot, Electronic Security |
| Series | B-Series, BE-Series, Decorative Collection, FE-Series |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 1, Grade 2 |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Mounting | Sectional |
| Trim Design | Camelot |
| Lit Keypad | Yes |
| Number of Codes | 19 |
| Remote Access | No |
| Handle Design | Accent |
| Color | Aged Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones |






Reviews
There are no reviews yet.