Storeroom Function: Schlage storeroom lever sets feature an outside lever that is always locked while the inside knob is always unlocked and free turning. Entry from exterior is only possible via key.
Right Handed: Handing is determined by standing on the outside of a room, facing the door, and noting on which side the door hinges are located. This handle is right handed, and so when standing outside of the room and facing the door the hinges will be on your right.
Product Features:
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the peace of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it. (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time)
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take just a matter of minutes.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″, Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″
Handing: Right
Handle Design: Callington
Trim Design: Andover
Product Weight: 1.5 lbs
Latch Faceplate: Drive-in, Square Corner, Round Corner
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Product Variations:
F80-CLT-AND-LH: Left Handed Keyed Entry Lever Set
F80-CLT-AND-RH (This Model): Right Handed Keyed Entry Lever Set
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Andover Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Concealed Screws | Yes |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Function | Keyed Entry, Storeroom |
| Handle Material | Metal |
| Lever Shape | Scroll, Wave |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Keyway | C |
| Panic Proof | Yes |
| Trim Design | Andover |
| Handle Design | Callington |
| ADA | Yes |
| Collection | Andover |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI |
| Series | F-Series |
| Fire Rated | No |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1", 7/8" |
| Handle Length | 4.5 in. |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Trim Height | 2.75 in. |
| Trim Width | 2.75 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Aged Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |







Reviews
There are no reviews yet.