Storeroom Function: Storeroom door hardware features an outside handle that is always locked while the inside handle is always unlocked and free turning. Entry from exterior is only possible via key.
Features:
Meets ANSI/BHMA Grade 2 security standards
Constructed from the finest materials for durability along with quality
This lever set is intended for left handing only
Guaranteed Lifetime Mechanical and Finish Warranty for the original purchaser
This product is ADA compliant
Product Technologies:
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it. (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time).
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″ or 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Left
Lever Length: 4-1/2″
Projection: 2-1/4″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner or Drive-In
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Function | Keyed Entry, Storeroom |
| Handshower | Left |
| Handle Material | Metal |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Arch |
| Lever Shape | Scroll |
| Keyway | C |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Trim Design | Camelot |
| Collection | Callington |
| Certifications | ANSI, UL |
| Manufacturer Warranty | Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Series | F-Series |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8", 1-1/2" |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Handle Length | 4.5 in. |
| Backset | 2-3/8", 2-3/4" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Color | Matte Black |
| Color Tone | Blacks |


Reviews
There are no reviews yet.