Storeroom Function: Schlage storeroom lever sets feature an outside lever that is always locked while the inside knob is always unlocked and free turning. Entry from exterior is only possible via key.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 2 security certification
Constructed from metal for durability
Designed for both left and right handed doors
Installs in standard prep doors with door thickness of 1-3/8 to 1-3/4 inches
Includes a square corner, round corner, drive in latch
Covered by a Limited Lifetime Mechanical and Finish Warranty
Meets the guidelines set forth by the American’s with Disabilities Act (ADA)
Product Technologies:
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the peace of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it. (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time)
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take just a matter of minutes.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
These levers are field reversible allowing this leverset to be used for both right and left handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Left, Right, Reversible
Handle Design: Elan
Trim Design: Plymouth
Product Weight: 1.5 lbs
Latch Faceplate: Drive-in, Square Corner, Round Corner
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Elan Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Zinc |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Function | Storeroom, Keyed Entry |
| Handshower | Left, Right, Reversible |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Lever Shape | Straight |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Keyway | C |
| Certifications | UL |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8", 1-1/2", 1-5/8", 1-3/4" |
| Backset | 2-3/8", 2-3/4", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Color | Satin Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.