Storeroom Door Knob Lock from the Georgian Collection
Interior screws are exposed
Outside knob fixed.
Entrance by key only.
Inside knob always unlocked.
Door Prep: 2-1/8″ Face hole with 7/8″ latch hole
Cylinder: 5-pin
Two nickel silver cut keys per lock
Automatic adjustment to door thickness of 1-3/8″ to 1-7/8″
Faceplates (Part 16-211): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-063): Supplied with Square Corner and Round Corner Full Lip Strike Plates (Dimensions: 2-1/4″ x 1-5/8″)
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Georgian Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Georgian |
| Series | F-Series |
| ADA | No |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Traditional/Classic |
| Function | Keyed Entry, Storeroom |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Knob Shape | Round |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Concealed Screws | No |
| Trim Design | Georgian |
| Handle Design | Georgian |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Color | Aged Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |






Reviews
There are no reviews yet.