Passage / Privacy: Passage / Privacy door hardware is convertible from one function to the other simply by installing or uninstalling the privacy Pin. When the privacy pin is not installed the door has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. When the privacy pin is installed the door will lock by pushing the pin in, and unlock by turning the interior handle.
Features:
BHMA security rated
Constructed of high quality materials for lasting durability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Schlage’s limited lifetime manufacturer warranty
Easily converts from Passage to Privacy function by installing the included privacy pin
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ – 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Projection: 2-1/16″
Trim Height: 4″
Trim Width: 2-13/16″
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Custom Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage, Privacy, Passage / Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Handle Design | Swanson |
| Trim Design | Greene |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Swanson |
| Country Of Origin | Mexico |
| Certifications | ANSI |
| Series | FC Series |
| Fire Rated | No |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Product Weight | 2.8 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.09 in. |
| Trim Height | 4 in. |
| Trim Width | 2.8 in. |
| Color | Matte Black, Satin Nickel |






Reviews
There are no reviews yet.