Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Only compatible with Schlage Custom FC59 interior handlesets. Do not match with F59 interior handlesets.
One system. Endless possibilities.
Schlage Custom Door Hardware is uniquely designed with premium style in mind. Make a beautiful first impression with Schlage’s architecturally-inspired 3/4 trim and 2-piece handlesets in lustrous, long-lasting finishes. Create a cohesive look throughout your home by pairing the design of your handleset with Schlage Custom interior door hardware.
Personalize your look.
Schlage Custom Door Hardware represents unmatched innovation, style, flexibility and value. Create a unique expression of your personal style by choosing from a variety of finishes and styles that elevate the look of any home.
Premium details.
Designers understand that every detail matters. The premium details of Schlage Custom Door Hardware include slimmer low profile trim options that provide a more polished look to any home. Premium Schlage Custom 3/4 Trim Handleset extends the decorative trim from grip to deadbolt for a designer look.
Complementary designs.
Schlage Custom Handleset styles coordinate with Schlage Custom Interior Door Hardware and the classic F-Series line, so you can create a consistent look from the front door all the way to the back.
Security.
Schlage Custom Handlesets come with the highest residential security ratings in the industry. The deadbolt features a solid, 1-inch bolt and an anti-pick shield to add pick and bump resistance, making our handlesets the perfect choice for adding security and style to your front door.
Don’t live with outdated door hardware.
Schlage Custom Door Hardware is an easy upgrade to your home. Transform any door in minutes with just a screwdriver and the included allen wrench.
Easy installation
Adjustable throughbolt moves 1 ½” up or down to fit existing holes, making it easy to replace your old handleset
Elevate your home.
Whether replacing outdated or broken locks, remodeling a room or creating a cohesive look from the front door to the back, Schlage Custom Door Hardware gives your whole home the flawless look it deserves.
Features:
Adheres to ANSI/BHMA A156.4 Grade 2 security standards
Constructed from metal for lasting durability
Required installation hardware included with interior pack (sold separately)
Pair with a Schlage Custom single cylinder interior pack for a complete handleset
Schlage offers a limited lifetime mechanical and finish warranty
Trim features concealed screws for a smooth appearance
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ to 2-1/4″
Handing: Reversible Left or Right
Overall Height: 17-5/8″
Trim Width: 2-7/8″
Handle Projection: 3″
Center to Center: 5-1/2″
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Material: Zinc
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Greenwich Collection
Specifications
| Product Weight | 3.16 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 3 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Overflow Height | 17.625 in. |
| Trim Height | 12.25 in. |
| Trim Width | 2.875 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Trim Design | Greenwich |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Keyed Entry |
| Panic Proof | No |
| Interconnected | No |
| Mounting | Sectional |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Handle Design | Greenwich |
| Number of Keys | 2 |
| Lock Style | Single Point |
| Number of pins | 5 |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI, BHMA |
| Collection | Custom, F-Series |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Greenwich |
| ANSI Certification | A156.4 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Fire Rated | No |
| Interior Included | No |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Satin Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






















Reviews
There are no reviews yet.