Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Single Cylinder Keyed Entry (Exterior Only): Exterior only single cylinder handlesets feature the exterior trim of a working mechanical lock set, and require an associated interior pack for full installation. Single cylinder handlesets lock and unlock from the exterior with a key, and from the interior with an associated thumb turn.
Features:
BHMA security rated
Constructed of high quality materials for lasting durability
Required installation hardware included with interior pack (sold separately)
Covered by Schlage’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ – 2-1/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Projection: 2-9/16″
Trim Height: 17-11/16″
Trim Width: 2-3/4″
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin C Keyway
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Custom Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Mounting | One Piece |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Interconnected | No |
| Keyway | C |
| Lock Style | Single Point |
| Trim Design | Greene |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | Mexico |
| Certifications | ANSI |
| Series | FC Series |
| ANSI Certification | A156.36 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Product Weight | 2.64 lbs. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.59 in. |
| Trim Height | 17.67 in. |
| Trim Width | 2.77 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Overflow Height | 17.67 in. |
| Interior Included | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Matte Black, Satin Nickel |






Reviews
There are no reviews yet.