Handleset (Lower Half): This lower half of a keyed entry set is meant to be paired with one of a variety of Schlage deadbolts. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with the impressive touch screen electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience options.
Features:
Exceeds requirements for ANSI/BHMA 156.2 Grade 2 certification
Constructed of die cast zinc for durability
This interior lever are intended for left-handed applications
Includes all necessary hardware for easy installation on standard prep doors
Packaged with round, square and drive-in latch faceplates
This set is not ADA compliant
Schlage provides a limited lifetime finish and mechanical warranty
Product Technologies:
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time).
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ to 2″
Handing: Left Interior
Lever Length: 4″
Lever Projection: 3″
Handleset Height: 12-7/16″
Handleset Projection: 2-3/4″
Product Weight: 3 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, and Drive-in
Cylinder: 5 Pin C Keyway
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Addison Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Concealed Screws | Yes |
| Handshower | Left |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner, Drive-In |
| Keyway | C |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Mounting | Sectional |
| Certifications | ANSI |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical, Limited Lifetime Finish |
| Approved for Commercial Use | No |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Overflow Height | 12.44 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-5/8", 1-3/4", 1-7/8", 2" |
| Handle Projection | 2.72 in. |
| Handle Length | 4.1 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Interior Included | Yes |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.