Handleset (Lower Half): This lower half of a keyed entry set is meant to be paired with one of a variety of Schlage deadbolts. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with the impressive touch screen electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience options.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time).
Features:
ANSI 156.5 Grade 2 higher residential security
Constructed of solid forged brass with zinc based lever
Convenient left and right handed applications
Installs easily with just a phillips screwdriver
No re-drill or door patching necessary with patented through-bolt that adjusts up or down to fit pre-drilled holes
Double option latch includes tapered deadbolt latch with round corner and drive-in faceplates
1-Year warranty with lifetime limited mechanical & finish warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Cross Bore Diameter: 2-1/8″
Edge Bore Diameter: 1″
Center to Center: 5-1/2″
Latch Faceplate: Round Corner and Drive-in
For over 90 years, Schlage has been making homes more stylish and secure with the best door locks and door hardware. Today the Schlage family of products also includes the very best in electronic locks, keyless door locks, and home security. Let Schlage’s hardware and security solutions protect and enhance the things that matter most to you.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Trim Design | Camelot |
| Mounting | Sectional |
| Interior Handle Style | Knob |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Camelot, Electronic Security, Plymouth |
| Series | FE-Series |
| Certifications | ANSI |
| ADA | No |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Polished Brass, Polished Brass / Matte Black, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |





Reviews
There are no reviews yet.