Entry Set: This lower half of a keyed entry set is for left handed applications only, and is meant to be paired with one of a variety Schlage deadbolts. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with the impressive touch screen electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience features while furthering the modern theme, either way, you’ll soon be enjoying a safer home with an upgraded appeal.
Features:
Compatible and Recommended for Use with Schlage BE469 Touch Screen Keypad Electronic Deadbolt
Century Lower Half Entry Set with Accent Lever for Left Handed Applications
Includes Both Interior and Exterior Handle Sets
ANSI 156.5 Grade 2 Higher Residential Security
1-Year Warranty with Lifetime Limited Mechanical & Finish Warranty
Triple Option Latch Includes Tapered Deadbolt Latch with Round Corner, Square Corner and Drive-in Faceplates
Installs Easily with Just a Phillips Screwdriver
No Re-drill or Door Patching Necessary with Patented Through-bolt
Constructed of Solid Forged Brass with Zinc Based Lever
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Cross Bore Diameter: 2-1/8″
Cylinder: 5 Pin C-Keyway
Edge Bore Diameter: 1″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Specifications
| Material | Brass |
| Handle Material | Metal |
| Thermostat | Modern |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Handshower | Left |
| Trim Design | Century |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Handle Design | Camelot, Century |
| Interconnected | No |
| Mounting | Sectional |
| Interior Handle Style | Lever |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Camelot, Century, Electronic Security |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI |
| Series | FE-Series |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8", 1-3/4" |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.