Handleset (Lower Half): This is the lower half of a keyed entry set and is meant to be paired with a deadbolt. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with an electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience features.
Â
Features:
BHMA grade 2 security
Crafted from high quality materials for strength and durability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by a limited lifetime warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ or 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Center to Center: 5-1/2″
Handle Length: 4-3/8″
Handle Projection: 2-1/4″
Product Weight: 5.00lb
Latch Faceplate: Round Corner
Interior Handle Length: 4-3/8″
Interior Handle Projection: 2-3/8″
Interior Trim Height: 2-3/4″
Interior Trim Width: 2-3/4″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Broadway Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Mounting | Sectional |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Handle Design | Century |
| Interior Handle Style | Lever |
| Trim Design | Collins |
| Collection | Broadway, Collins |
| Country Of Origin | Mexico |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | F Series |
| ANSI Certification | A156.4 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Product Weight | 5 lbs. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.38 in. |
| Handle Projection | 2.22 in. |
| Overflow Height | 11.88 in. |
| Interior Handle Length | 4.38 in. |
| Interior Trim Height | 2.72 in. |
| Interior Trim Width | 2.72 in. |
| Interior Handle Projection | 2.38 in. |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.