Handleset (Lower Half): This is the lower half of a keyed entry set and is meant to be paired with a deadbolt. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with an electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience features.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Pair with a Schlage deadbolt for a complete set
Covered by Schlage’s limited lifetime manufacturer warranty
Featured Technologies:
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
These levers are field reversible allowing this leverset to be used for both right- and left-handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the peace of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it. (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish, and it is expected to patina over time).
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Overall Height: 12-1/4″
Handle Projection: 3″
Trim Height: 12-1/4″
Trim Width: 3″
Interior Handle Length: 3-7/8″
Interior Handle Projection: 2-1/2″
Interior Trim Height: 3-3/4″
Interior Trim Width: 2-7/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Greenwich Collection
Specifications
| Product Weight | 2.93 lbs. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 3 in. |
| Overflow Height | 12.25 in. |
| Trim Height | 12.25 in. |
| Trim Width | 3 in. |
| Interior Handle Projection | 2.5 in. |
| Interior Trim Height | 3.75 in. |
| Interior Trim Width | 2.875 in. |
| Interior Handle Length | 3.86 in. |
| Material | Zinc |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Thermostat | Modern |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Trim Design | Greenwich |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Handle Design | Greenwich |
| Mounting | Sectional |
| Interior Handle Style | Lever |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | F-Series |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI, BHMA |
| Series | Greenwich, Latitude |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Interior Included | Yes |
| Color | Matte Black, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones |









Reviews
There are no reviews yet.