Features:
Meets ANSI A156.12/BHMA Grade 2 certifications
Constructed from an all-metal chassis and escutcheons for a durable product that will last for years
Handing is reversible for universal installation
Comes will all necessary mounting hardware needed for installation
Equipped with both round and square corner latch faceplates
Covered under a 1-year limited electronic warranty and a limited lifetime mechanical and finish warranty
Complies with standards of the ADA (Americans with Disabilities Act)
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ to 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Left, Right, Reversible
Center to Center: 4″ or 5-1/2″
Latch Faceplate: Round, Square
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Latitude Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Metal |
| Handle Material | Metal |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Handshower | Left, Right, Reversible |
| Latch Faceplate | Square Corner, Round Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Device Compatibility | Smartphone |
| Remote Access | Yes |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| Collection | Greenwich |
| Certifications | ANSI, UL |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Latitude |
| ADA | Yes |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8", 1-1/2", 1-5/8", 1-3/4" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Color | Aged Bronze, Matte Black, Satin Chrome, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.