Privacy Function: This lever is great for bathrooms or bedrooms and features a push-button lock on the interior side. The lock is released from the interior when the lever is turned and when the door is closed. The exterior side of this privacy leverset features a small pin hole that can be unlocked with a small screwdriver.
Â
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
Quality craftsmanship ensures durability and premium feel
Reversible handing installs on both left and right handed doors
Easily installs on any standard prepared door with one screwdriver
Includes a round corner and drive-in latch faceplate
Covered under a limited lifetime mechanical and 5 year finish warranty
Does not meet the standards the Americans with Disabilities Act (ADA)
All necessary mounting hardware is included
Product Technologies:
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
These levers are field reversible allowing this leverset to be used for both right and left handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Handing: Reversible Left or Right
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handle Length: 4-3/8″
Handle Projection: 2-1/4″
Latch Faceplate: Drive-In or Round Corner
Material: Zinc
Product Variations:
J170-BRW-COL: Single Dummy Lever
J10-BRW-COL: Passage Door Lever Set
J40-BRW-COL (This Model): Privacy Door Lever Set
J54-BRW-COL: Single Cylinder Keyed Entry Door Lever Set
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Broadway Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Panic Proof | No |
| Rosette Shape | Square |
| Handle Design | Broadway |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Trim Design | Collins |
| Certifications | ANSI |
| Collection | Broadway |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | J-Series |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Fire Rated | No |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Handle Length | 4.375 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Satin Chrome, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.