Heavy Duty Exit Only Door Lever Set with External Blank Plate from the Athens Collection
Blank plate outside
Inside lever always unlocked
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ND-Series Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Style | Commercial |
| Function | Exit Only, Passage |
| Handshower | Left, Reversible |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Panic Proof | Yes |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Straight |
| Interconnected | No |
| Handle Design | Athens |
| Mortise | No |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Collection | Athens |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| ADA | Yes |
| Series | ND-Series |
| Certifications | ANSI, UL |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Fire Rated | Yes |
Dimensions and Measurements
| Backset | 5" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.5625 in. |
| Color | Oil Rubbed Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.