Entrance/Office Function: The entrance/office function features push-button locking on the interior. The lock is released from the exterior by using a key or from the interior by turning the lever. This lever set is panic-proof in that the inside lever is always unlocked.
Product Features:
Uses Small Format Interchangeable Core (SFIC)
ADA Compliant: Yes
Fire Rated: Yes
Panic Proof: Yes
Exceeds ANSI A156.2 grade 1 security requirements
10-year limited manufacturer warranty
Specifications:
Lever Length: 5-1/16″
Lever Projection: 3-5/16″
Trim Diameter: 3-7/16″
Standard deadlatch with 2-3/8″ backset and square corner faceplate
Door Thickness: 1-5/8″ to 2-1/8″
Steel latchbolt with 1/2″ throw
Edge Bore: 1″
Cross Bore: 2-1/8″
Backset:Â 2-3/4″, 3-3/4″, 5″, 2-3/8″
Handle Design: Omega
Cylinder: Best A Keyway 7 Pin
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ND-Series Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Concealed Screws | Yes |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Function | Keyed Entry, Office |
| Handle Material | Metal |
| Lever Shape | Round, Designer |
| Cylinder | 7 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Interconnected | No |
| Keyway | C123, C, A |
| Panic Proof | Yes |
| Handle Design | Omega |
| Interchangeable Core Type | Small Format |
| Mortise | No |
| ADA | Yes |
| Collection | Omega |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| Certifications | ANSI, UL |
| Series | ND-Series |
| Fire Rated | Yes |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/8" |
| Backset | 2-3/4", 3-3/4", 5", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 5.0625 in. |
| Handle Projection | 3.3125 in. |
| Trim Height | 3.4375 in. |
| Trim Width | 3.4375 in. |
| Interchangeable Core | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.