Single Cylinder Keyed Entry Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Meets ANSI/BHMA Certification A156.2/Grade 1
All metal construction for durability
Left or right handing allows versatile application
This product is compliant with ADA standards
Panic Proof: Yes
Fire Rated: Yes
This lever and trim have concealed screws
10 year limited manufacturer warranty
Product Technologies:
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
These levers are field reversible allowing this leverset to be used for both right and left handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″, 3-3/4″, 5″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ to 2-1/8″
Handing: Reversible (left or right)
Lever Length: 4.9375″
Handle Design: Sparta
Latch Faceplate: Square corner
Cylinder: 6 pin C keyway
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ND-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Style | Commercial |
| Concealed Screws | Yes |
| Cylinder | 6 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry, Office |
| Handshower | Left, Right |
| Keyway | C123, C |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Panic Proof | Yes |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Straight |
| Interconnected | No |
| Handle Design | Sparta |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Collection | Sparta |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| ADA | Yes |
| Series | ND-Series |
| Certifications | ANSI, UL |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Fire Rated | Yes |
| Backset | 2-3/8", 5" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.9375 in. |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Matte Black |
| Color Tone | Blacks |


Reviews
There are no reviews yet.