Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Exceeds criteria for ANSI 156.2Â and BHMA Grade 1 security certification
ND series locks are constructed of zinc and designed for commercial and industrial use
Designed for both left and right handed doors
Installs in standard prep doors with door thickness of 1-5/8 to 2-1/8 inches
Fireproof for up to 3 hours when installed on fireproof door
Includes a square corner latch
Covered under a 10 Year Limited Warranty
Meets guidelines set forth by the American’s with Disabilities Act (ADA)
Specifications:
Backset: 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ to 2-1/8″
Handing: Reversible Left or Right
Lever Length: 4-7/8″
Projection: 2-15/16″
Latch Faceplate: Square Corner
Cylinder: 6 Pin Schlage C
Material: Zinc
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ND Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Zinc |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Right, Reversible |
| Handle Material | Metal |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Straight |
| Keyway | C123 |
| Cylinder | 6 Pin |
| Panic Proof | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Certifications | ANSI, UL |
| ADA | Yes |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Fire Rated | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/8" |
| Handle Projection | 2.9375 in. |
| Trim Height | 3.1875 in. |
| Trim Width | 3.1875 in. |
| Handle Length | 4.875 in. |
| Backset | 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Color | Satin Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.