ND-Series Omega Commercial ANSI Grade 1 Heavy Duty Keyed Institution Door Lever Set Less Interchangeable Core (Core Options Provided)
The institution function keep both levers fixed, allowing entrance only by key from either lever. Both the outside and inside levers are ADA compliant.
ND-Series locks are for commercial, institutional and industrial use, such as schools, hospitals and factories, where a long life of dependable operation must be combined with a high degree of resistance to physical abuse.
Features:
Keyed Institution Omega Lever Set Less Interchangeable Core
ADA Compliant
Reversible Lever Handle
Exceeds ANSI A156.2, Series 4000 Grade 1 Locked Lever Torque Requirements
Standard Deadlatch with 2-3/8″ Backset and Square Corner Faceplate
Door Thickness: 1-5/8″ to 2-1/8″
Steel Latchbolt with 1/2″ Throw
Specifications:
Lever Length: 5-1/16″
Lever Projection: 3-5/16″
Lever Rose Diameter: 3-7/16″
Cylinder: C Keyway 6 Pin
For over 90 years, Schlage has been making homes more stylish and secure with the best door locks and door hardware. Today the Schlage family of products also includes the very best in electronic locks, keyless door locks, and home security. Let Schlage’s hardware and security solutions protect and enhance the things that matter most to you.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ND-Series Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Commercial |
| Handle Material | Metal |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Function | Keyed Entry, Institutional, Asylum |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C, 6 Pin |
| Panic Proof | No, Yes |
| Keyway | C, C123 |
| Lever Shape | Round, Designer |
| Concealed Screws | Yes |
| Interconnected | No |
| Handle Design | Omega |
| Mortise | No |
| Interchangeable Core Type | Full Size |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| Collection | Omega |
| Series | ND-Series |
| Certifications | ANSI, UL |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Fire Rated | Yes |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", 5", 3-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-5/8", 1-7/8", 2", 1-3/4", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 3.4375 in. |
| Trim Width | 3.4375 in. |
| Handle Projection | 3.3125 in. |
| Handle Length | 5.0625 in. |
| Interchangeable Core | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Bronze, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.