Vestibule Lever Lock from the Athens Collection
Latch retracted by key from outside when outside lever is disengaged by key in inside lever. Inside lever is always unlocked. Vandlgard is designed to disengage outside spindle from latch when in locked position.
Latch: 1 1/8″ x 2 1/4″, Square corner faceplate, 1″ housing diameter, 1/2″ throw
Strike: 1/4″ x 4 7/8″, ANSI, Square corner, no box
Cylinder: Schlage C Keyway 6 Pin
Door Thickness: Standard Lock Functions: 1 5/8″ – 2″, Vandlgard Lock Function: 1 5/8″ – 1 7/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ND-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Concealed Screws | Yes |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Function | Keyed Entry, Vestibule |
| Handle Material | Metal |
| Lever Shape | Straight |
| Style | Commercial |
| Cylinder | 6 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder, Double Cylinder |
| Interconnected | No |
| Keyway | C123, C |
| Panic Proof | Yes |
| Handle Design | Athens |
| Mortise | No |
| ADA | Yes |
| Collection | Athens |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| Certifications | ANSI, UL |
| Fire Rated | Yes |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/8" |
| Backset | 2-3/4", 3-3/4", 5" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Length | 4.5625 in. |
| Clutch Mechanism | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Satin Brass, Satin Bronze, Satin Chrome, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.