Vestibule Lever Lock from the Rhodes Collection
Latch retracted by key from outside when outside lever is disengaged by key in inside lever. Inside lever is always unlocked. Vandlgard is designed to disengage outside spindle from latch when in locked position.
Latch: 1 1/8″ x 2 1/4″, Square corner faceplate, 1″ housing diameter, 1/2″ throw
Strike: 1/4″ x 4 7/8″, ANSI, Square corner, no box
Cylinder: Schlage C Keyway 6 Pin
Door Thickness: Standard Lock Functions: 1 5/8″ – 2″, Vandlgard Lock Function: 1 5/8″ – 1 7/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ND-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Right |
| Style | Commercial |
| Function | Keyed Entry, Vestibule |
| Rosette Shape | Round |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C, 6 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder, Double Cylinder |
| Keyway | C123, C |
| Lever Shape | Straight |
| Interconnected | No |
| Panic Proof | Yes |
| Handle Design | Rhodes |
| Mortise | No |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Collection | Rhodes |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| ADA | Yes |
| Series | ND-Series |
| Certifications | UL |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Edge Bore | 1" |
| Backset | 2-3/8", 3-3/4", 5" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/8" |
| Handle Length | 4.875 in. |
| Interchangeable Core | No |
| Clutch Mechanism | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.