Classroom Lock with Vandlgard Lever from the Sparta Collection
Outside lever disengaged and unlocked by key. Inside lever always unlocked. Vandlgard is designed to disengage outside spindle from latch when in locked condition.
Latch: 1 1/8″ x 2 1/4″, Square corner faceplate, 1″ housing diameter, 1/2″ throw
Strike: 1/4″ x 4 7/8″, ANSI, Square corner, no box
Cylinder: Schlage C Keyway 6 Pin
Door Thickness: Standard Lock Functions: 1 5/8″ – 2″, Vandlgard Lock Function: 1 5/8″ – 1 7/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ND-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry, Classroom |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C, 6 Pin |
| Keyway | C123, C |
| Lever Shape | Straight |
| Interconnected | No |
| Panic Proof | Yes |
| Handle Design | Sparta |
| Mortise | No |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Collection | Sparta |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| ADA | Yes |
| Certifications | ANSI |
| Series | ND-Series |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Fire Rated | Yes |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", 3-3/4", 5" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.9375 in. |
| Clutch Mechanism | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.