Electronic Storeroom Function: The outside lever is fixed and latch is retracted only by key or electronic credentials on the exterior. The inside lever is always unlocked for easy exit.
Full Size Interchangeable Core (FSIC): This product is for use with full size interchangeable cores. This allows users to easily change keyways and/or cylinders without uninstalling the lock. Options are given in configuration, however any FSIC can be used.
Features:
BHMA Security Grade 1
Ships right handed (field reversible in seconds)
Wireless and fits all standard door preps
Can be installed in less than 15 minutes with just a screwdriver
Square corner latch included
Send updates manually, daily, or in real-time
Ideal for interior office doors, common area doors, and sensitive spaces
Product Technologies:
ENGAGE™ Technology: ENGAGE technology is a connectivity platform that simplifies access management and provides easy to use electronic credentials. ENGAGE™ technology is compatible with most proximity and smart cards including aptiQ™ and aptiQmobile.™
ENGAGE™ Mobile App: Use the ENGAGE™ mobile app to send immediate updates to the lock. The mobile app also allows you to add and configure locks, add new users and enroll credentials, view audits and alerts by door, and perform diagnostics. Requires iPhone 4S or newer with iOS 7.1 or later or Android 4.4 (Kit Kat) or later.
ENGAGE™ Web App: Use the web app to configure locks, add new users and enroll credentials, and view audits and alerts by door. Requires Internet Explorer 11.0 or later, Chrome 38.0 or later, Firefox 33.0 or later or Safari for Mac OS X 10 +.
Built-in WiFi: NDE locks are WiFi enabled and can be connected to your network. Use this technology to send daily updates scheduled by the ENGAGE™ cloud to occur automatically within 24 hours.
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ to 2″
Handing: Reversible
Lever Length: 4.6″
Interior Projection: 2.8″
Exterior Projection: 3.31″
Latch Faceplate: Square Corner
Cylinder: 6 Pin Schlage C
Cylinder Included: Yes
Maximum Users: 5,000
Router Encryptions Supported: WEP, WPA, WPA2
Wireless Communication: Bluetooth Low Energy (BLE), Wifi
Additional Functions:
NDE80BD-RHO: Less Small Format Interchangeable Core
NDE80JD-RHO: Less Full Size Interchangeable Core
NDE80LD-RHO: Less Standard Cylinder
NDE80PD-RHO: Standard Cylinder
NDE80RD-RHO (This Model): Full Size Interchangeable Core
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage NDE Collection
Specifications
| Certifications | ANSI, UL |
| Collection | NDE |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Series | NDE |
| ANSI Certification | A156.2, A156.25 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Fire Rated | Yes |
| Router Encryptions Supported | WEP, WPA |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | Yes |
| Battery Quantity | 4 |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Storeroom, Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Handle Design | Rhodes |
| Keyway | C, C123 |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Maximum Users | 5000 |
| Number of Keys | 2 |
| Panic Proof | Yes |
| Wireless Communication | WiFi, Bluetooth |
| Handle Height | 4.94 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.5625 in. |
| Handle Projection | 3.31 in. |
| Handle Width | 3.66 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interchangeable Core | Yes |
| Battery Size | AA |
| Operating Temperature (Min) | 32 °F |
| Color | Aged Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |




Reviews
There are no reviews yet.