Passage Latch Door Lever from the Neptune Collection
Both levers always unlocked.
Both levers always unlocked.
Latch: 1″ x 2 1/4″, Square corner faceplate, 7/8″ housing diameter, 1/2″ throw
Strike: 1 1/8″ x 2 3/4″, Square corner, T-strike, box
Cylinder: 6-Pin solid brass, keyed 6-pin, C123 keyway
Door Range: 1 3/8″ – 2″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage S-Series Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Transitional |
| Concealed Screws | Yes |
| Handshower | Left, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Function | Passage |
| Handle Material | Metal |
| Lever Shape | Straight |
| Style | Commercial |
| Interconnected | No |
| Panic Proof | Yes |
| Handle Design | Neptune |
| Mortise | No |
Warranty and Product Information
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| Certifications | ANSI, UL |
| Series | S-Series |
| Fire Rated | Yes |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
Dimensions and Measurements
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 2" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.25 in. |
| Color | Antique Brass |
| Color Tone | Brass Tones |


Reviews
There are no reviews yet.