S200-Series Flair Left Handed Commercial Single Locking Interconnected Entrance Deadbolt and Latch Door Lever Set
The Schlage S210-FLA left handed interconnected lever set features a keyed deadbolt and non-keyed Flair levers. The deadbolt is thrown or retracted by key from the outside or by the thumbturn from the inside. The inside lever will simultaneously retract the deadbolt and the latchbolt for immediate exit. There is no locking mechanism on the levers.
When it comes to quick, easy egress and dependable security, the Schlage S200-Series interconnected locks get the job done. Designed for applications ranging from military housing to multi-family and small hotel/motel buildings, the S200-Series is a lock you can depend on.
Features:
Left Handed Flair Levers
Interconnected Deadbolt And Latchbolt Chassis
Oval Interior Escutcheon
ADA Compliant Lever and Thumbturn
A156.2 Series 4000, Grade 2 Strength and Operational Requirements
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Adjustable Backset 2-3/8″ or 2-3/4″ for Deadbolt and Deadlatch
Deadbolt Strike 1-1/8″ x 2-3/4″ Square Corner Standard
Deadlatch Strike 1-1/8″ x 2-3/4″ Square Corner T-Strike Standard
Specifications:
Lever Length: 4″
Lever Projection: 2-1/2″
Exterior Height (Top of Deadbolt to Bottom of Lever Rose): 8″
Interior Escutcheon Height: 9″
For over 90 years, Schlage has been making homes more stylish and secure with the best door locks and door hardware. Today the Schlage family of products also includes the very best in electronic locks, keyless door locks, and home security. Let Schlage’s hardware and security solutions protect and enhance the things that matter most to you.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage S200-Series Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Commercial |
| Latch Faceplate | Square Corner, Round Corner |
| Handshower | Left |
| Function | Keyed Entry, Entrance |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C |
| Handle Material | Metal |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | C123 |
| Concealed Screws | Yes |
| Interconnected | Yes |
| Panic Proof | Yes |
| Lever Shape | Scroll |
| Handle Design | Flair |
| Mortise | No |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Collection | Flair |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| ADA | Yes |
| Series | S200-Series |
| Certifications | ANSI, UL |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Fire Rated | Yes |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/8", 5", 2-3/4" |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Handle Length | 4 in. |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Antique Brass |
| Color Tone | Brass Tones |





Reviews
There are no reviews yet.