S200-Series Flair Right Handed Commercial Double Locking Interconnected Entrance Deadbolt and Latch Door Lever
The Schlage S210-FLA right handed interconnected lever set features a keyed deadbolt and keyed Flair lever. The deadbolt is thrown or retracted by key from the outside or by the thumbturn from the inside. The outer lever is unlocked by key when it has been locked by the turn button on the inside lever. The inside lever will simultaneously retract the deadbolt and the latchbolt for immediate exit.
When it comes to quick, easy egress and dependable security, the Schlage S200-Series interconnected locks get the job done. Designed for applications ranging from military housing to multi-family and small hotel/motel buildings, the S200-Series is a lock you can depend on.
Features:
Right Handed Flair Levers
Interconnected Deadbolt And Latchbolt Chassis
Oval Interior Escutcheon
ADA Compliant Lever and Thumbturn
A156.2 Series 4000, Grade 2 Strength and Operational Requirements
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Adjustable Backset 2-3/8″ or 2-3/4″ for Deadbolt and Deadlatch
Deadbolt Strike 1-1/8″ x 2-3/4″ Square Corner Standard
Deadlatch Strike 1-1/8″ x 2-3/4″ Square Corner T-Strike Standard
Specifications:
Lever Length: 4″
Lever Projection: 2-1/2″
Exterior Height (Top of Deadbolt to Bottom of Lever Rose): 8″
Interior Escutcheon Height: 9″
For over 90 years, Schlage has been making homes more stylish and secure with the best door locks and door hardware. Today the Schlage family of products also includes the very best in electronic locks, keyless door locks, and home security. Let Schlage’s hardware and security solutions protect and enhance the things that matter most to you.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage S200-Series Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Square Corner, Round Corner |
| Style | Commercial |
| Concealed Screws | Yes |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry, Entrance |
| Keyway | C123 |
| Panic Proof | Yes |
| Lever Shape | Scroll |
| Interconnected | Yes |
| Handle Design | Flair |
| Mortise | No |
| ADA | Yes |
| Collection | Flair |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| Series | S200-Series |
| Certifications | ANSI, UL |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | Yes |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-7/8", 2", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", 5" |
| Edge Bore | 1" |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Length | 4 in. |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Antique Brass |
| Color Tone | Brass Tones |




Reviews
There are no reviews yet.