Interconnected Commercial Tubular Double Locking Right Handed Entrance Flair Lever Set and Deadbolt with 6-Pin Cylinder from the S200-Series
The Schlage S200-Series grade 2 interconnected locks are designed for an array of applications, and with an internal mechanism that allows for the deadbolt to be released when the interior handle is turned, this lock can help you achieve distinct specification requirements. Known for accessible egress and dependable security, this lockset has heat-treated steel locking components, and independent heavy-duty lever torsion springs that enable these characteristics to continually meet some of the toughest demands. With an ANSI A156.12-2005 rating for over 400,000 cycles, and its ADA compliance, this lock set is generally used in medium traffic areas, whether it is new construction or retrofit applications.
Features:
Features Flair Lever and Inside Escutcheon Designs
For Right Handed Applications, Image May Not Accurately Depict Handing
UL Listed for 3-Hour Fire Door
Extra Strength Heat-Treated Steel Locking Components
Durable Heavy-Duty Lever Torsion Springs
Specific Selection of Deadbolt and Dead Latch Combinations
Versatile Choices for Face and Strike Plates
3 Year Limited Warranty
Double Locking: As the name suggests, the double locking function is comprised of two locking points, the deadbolt, and the dead latch. The deadbolt is thrown and retracted on the outside with a key, and utilizes a turn knob to lock and unlock from the interior. The handle latch is also operated by a key on the exterior and turn button on the interior, but is automatically locked when the door is closed. Another feature of this function is the ability of the interior handle to simultaneously release both the dead latch and deadbolt when turned, for safe and immediate exit capabilities.
6 Pin Upper and Lower Cylinder: This lockset comes with solid brass 6-Pin upper and lower cylinders located inside a C123 keyway.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8 and 2-3/4 Inch or 5 Inch
Deadbolt: 1″ Housing Diameter and 1″ Throw
Dead Latch: 1″ Housing Diameter and 1/2″ Throw
Door Thickness: 1-3/8 to 2 Inches
Projection: 2.5 Inches
Height: 9 Inches
Cross Bore: 2-1/8 Inches
Edge Bore: 1 Inch
Includes:
Interior and Exterior Flair Lever Sets
Interior Flair Escutcheon
Selected Deadbolt and Dead Latch Combination
Selected Strike/Face Plates
Metal Dust Box Reinforcer with (3) 3″ Screws
2 Nickel Silver Cut Keys Per Lock
Similar and Related Products:
Left Handed Version: S251PD-FLA-LH
Different Lever Style: S251PD-SAT
Different Lever Style: S251PD-JUP
Different Lever Style: S251PD-NEP
Single Locking with 6 Pin Cylinder: S210PD-FLA-RH
Classroom with 6 Pin Cylinder: S270PD-FLA-RH
Storeroom with 6 Pin Cylinder: S280PD-FLA-RH
Single Dummy: S290-FLA-RH
Double Locking with Full Size Interchangeable Core: S251RD-FLA-RH
Double Locking with Full Size Less Core: S251JD-FLA-RH
For over 90 years, Schlage has been making homes more stylish and secure with the best door locks and door hardware. Today the Schlage family of products also includes the very best in electronic locks, keyless door locks, and home security. Let Schlage’s hardware and security solutions protect and enhance the things that matter most to you.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage S200-Series Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Handshower | Right |
| Style | Commercial |
| Latch Faceplate | Square Corner, Round Corner |
| Function | Keyed Entry, Entrance |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | C123 |
| Lever Shape | Scroll |
| Interconnected | Yes |
| Panic Proof | Yes |
| Concealed Screws | Yes |
| Handle Design | Flair |
| Mortise | No |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Collection | Flair |
| Series | S200-Series |
| ADA | Yes |
| Certifications | ANSI, UL |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Fire Rated | Yes |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 2", 1-5/8", 1-7/8" |
| Center to Center | 4 in. |
| Handle Height | 9 in. |
| Backset | 2-3/8", 5", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/4" |
| Latch Throw | 0.5 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Handle Length | 4 in. |
| Deadbolt Throw | 1" |
| Cylinder Included | Yes |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Polished Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.