Deadbolt operated by key from outside or by turn unit from inside. Bolt automatically deadlocks when fully thrown. Outside lever is locked and unlocked by key from outside. Turning inside lever retracts deadbolt and latch simultaneously for immediate ext. Latch automatically deadlocks when door is closed.
Deadlatch: 1 1/8″ x 2 1/4″ Square corner faceplate, 1″ housing diameter, 1/2″ throw
Strikes: 1 1/8″ x 2 3/4″, Square corner, box (deadbolt) and 1 1/8″ x 2 3/4″, Square corner, T-strike, box (deadlatch)
Door Range: 1 3/8″ – 2″
Escutcheon plate available (Product #08-032)
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage S200-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Concealed Screws | Yes |
| Handshower | Left, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Function | Keyed Entry, Classroom |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Interconnected | Yes |
| Keyway | C123 |
| Panic Proof | Yes |
| Handle Design | Flair |
| ADA | No |
| Collection | Flair |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Certifications | ANSI, UL |
| Fire Rated | Yes |
| ANSI Certification | A156.12 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4 in. |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Center to Center | 4 in. |
| Color | Antique Brass |
| Color Tone | Brass Tones |


Reviews
There are no reviews yet.