S-Series Flair Commercial Grade 2 Light Duty Right Handed Privacy Lever Set
This S40-FLA-RH Flair privacy lever set adds charm to a traditional scroll design. This privacy lock features pushbutton locking from the inside. Turning the lever from the inside will release the pushbutton and can be opened from the outside with a small tool.
Schlage S-Series levers are engineered for long life and optimum durability. Easy to install, service and maintain, an S-Series lever can help you keep people and property secure.
Features:
Right Handed Flair Privacy Lever Set
ADA Compliant
Adjustable Backset 2-3/8″ or 2-3/4″
Door Thickness 1-3/8″ to 1-7/8″
1″ x 2-1/4″ Square Corner Faceplate Standard
1-1/8″ x 2-3/4″ Square Corner T Strike with Dist Box Standard
2-1/8″ Cross Bore
7/8″ Edge Bore
Meets or Exceeds A156.2 Series 4000, Grade 2 Strength and Operational Requirements
Specifications:
Lever Length: 4″
Lever Projection: 2-1/2″
Lever Rose Diameter: 2-9/16″
For over 90 years, Schlage has been making homes more stylish and secure with the best door locks and door hardware. Today the Schlage family of products also includes the very best in electronic locks, keyless door locks, and home security. Let Schlage’s hardware and security solutions protect and enhance the things that matter most to you.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage S-Series Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Right |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Privacy |
| Latch Faceplate | Square Corner, Round Corner |
| Lever Shape | Scroll |
| Rosette Shape | Round |
| Style | Commercial |
| Panic Proof | Yes |
| Handle Design | Flair |
| Interconnected | No |
| Mortise | No |
| ADA | Yes |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| Collection | Flair |
| Certifications | ANSI, UL |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Series | S-Series |
| Fire Rated | Yes |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 1-3/4" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", 5" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Handle Length | 4 in. |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Color | Antique Brass |
| Color Tone | Brass Tones |


Reviews
There are no reviews yet.