Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of solid brass for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Fits all standard door preparations
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 5″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 2-9/16″
Trim Height: 2-9/16″
Latch Faceplate: Drive-In
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Aspra Round Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Function | Passage |
| Material | Brass |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Brass |
| Latch Faceplate | Drive-In |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Collection | Aspra Round |
| ADA | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Backset | 2-3/8", 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Length | 5 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Flat Black, Flat Black / Polished Chrome, Flat Black / Satin Brass, Flat Black / Satin Nickel, Satin Brass, Satin Brass / Flat Black, Satin Brass / Polished Chrome, Satin Brass / Satin Nickel, Satin Nickel, Satin Nickel / Flat Black, Satin Nickel / Polished Chrome, Satin Nickel / Satin Brass |






















Reviews
There are no reviews yet.