Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of solid brass for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Fits all standard door preparations
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 5″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 2-9/16″
Trim Height: 2-9/16″
Latch Faceplate: Drive-In
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Aspra Round Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Backset | 2-3/8", 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 5 in. |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Brass |
| Material | Brass |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Drive-In |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Lever Shape | Round, Straight |
| ADA | No |
| Collection | Aspra Round |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Country Of Origin | China |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Flat Black, Flat Black / Polished Chrome, Flat Black / Satin Brass, Flat Black / Satin Nickel, Satin Brass, Satin Brass / Flat Black, Satin Brass / Polished Chrome, Satin Brass / Satin Nickel, Satin Nickel / Flat Black, Satin Nickel / Polished Chrome, Satin Nickel / Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






















Reviews
There are no reviews yet.