Discover the Arapaho Knob. This traditional egg-shaped knob features clean lines and contemporary design. The oval shape brings a smooth feel, while also enabling easier grip and function. If you are looking for door hardware that is both affordable and high quality, the Arapaho Knob is a perfect fit.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality brass for durability and dependability
Drive-in latch faceplate
Covered by Sure-Loc’s limited lifetime manufacturer warranty
Concealed screws after installation
Reversible handing for convenient installation
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 2-9/16″
Trim Height: 2-9/16″
Latch Faceplate: Drive-In
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Arapaho Collection
Specifications
| Product Weight | 1 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Width | 2.1875 in. |
| Handle Height | 2.625 in. |
| Material | Brass |
| Thermostat | Transitional |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Privacy |
| Panic Proof | No |
| Handle Style | Knob |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | Yes |
| Latch Faceplate | Drive-In |
| Rosette Shape | Round |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Knob Shape | Egg |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Collection | Arapaho |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| ADA | No |
| Series | Arapaho |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Antique Nickel, Flat Black, Vintage Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones |





Reviews
There are no reviews yet.