Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Keyed Entry (Single Cylinder) Combo Pack: This single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key in either or both locks and can be locked and unlocked from the interior using one or both of the thumbturns. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
Crafted with solid brass ensuring a durable product
Intended for left or right handed door configurations
Easily installs on standard door prep doors
Includes an adjustable backset and a round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Height: 2-5/8″
Handle Width: 2-5/8″
Handle Projection: 2-7/16″
Trim Height: 2-9/16″
Trim Width: 2-9/16″
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Brass
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Arapaho Collection
Specifications
| Material | Brass, Zinc |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob |
| Knob Shape | Egg |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Thermostat | Transitional |
| Keyway | KW1 |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Panic Proof | No |
| Lock Style | Two Point |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Arapaho |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Height | 2.625 in. |
| Handle Projection | 2.4375 in. |
| Product Weight | 2.5 lbs. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Flat Black, Satin Nickel, Vintage Bronze |


Reviews
There are no reviews yet.