Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Keyed Entry (Single Cylinder) Exterior Only Function: Exterior only single cylinder handlesets feature the exterior trim of a working mechanical lock set, and require an associated interior pack for full installation. Single cylinder handlesets lock and unlock from the exterior with a key, and from the interior with an associated thumb turn.
Features:
Includes full exterior and deadbolt interior thumbturn
Interior knob/lever pack options sold separately and will be presented at checkout
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
All metal craftsmanship ensures long-lasting durability
Handing is reversible for left or right handed doors
Easily installs on standard prepared doors
Includes an adjustable backset and round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Zinc
Center to Center: 5-1/2″
Grip Center to Center: 8-5/8″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Coral Collection
Specifications
| Product Weight | 6 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Trim Height | 12 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.625 in. |
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Panic Proof | No |
| Handle Style | Grip |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Keyway | KW1 |
| Handle Material | Metal |
| Mounting | Sectional |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Lock Style | Single Point |
| Interconnected | No |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Series | Coral |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | No |
| Color | Satin Nickel, Vintage Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones |






Reviews
There are no reviews yet.