Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Â
Single Cylinder: Single cylinder deadbolts are keyed on the exterior with an associated thumb turn on the inside that can quickly and easily lock or unlock the latch mechanism. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Â
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
Crafted with solid brass ensuring a durable product
Intended for left or right handed door configurations
Easily installs on standard door prep doors
Includes an adjustable backset and a round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Brass
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Keyway | KW1 |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Number of Keys | 2 |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Country Of Origin | China |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 1.5 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Interior Height | 2.5 in. |
| Interior Width | 2.5 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Height | 2.5 in. |
| Exterior Projection | 0.875 in. |
| Exterior Width | 2.5 in. |
| Interior Projection | 0.875 in. |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Flat Black, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel, Satin Stainless, Vintage Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones, Stainless Steel |



Reviews
There are no reviews yet.